Dalmatin

O původu plemene

Mnohé z historie dalmatina je ještě dnes nejasné a možná se ani zcela neobjasní. Velmi pravděpodobně ale nezvyklá černobílá kresba vznikla před dávnými časy mutací ( dědičnou změnou) a potom byla podporována cílenou plemenitbou. Původ tohoto atraktivního psího plemene sahá asi až daleko do starověku. Již na náhrobní desce jednoho egyptského faraóna kolem roku 2000 l. př.n.l. se objevuje zobrazení psa podobného dalmatinovi.

I z pozdějších dob jsou zachovány další  a další zmínky o podobných psech, nejen na malbách, ale i  ve zprávách z cest po nejrůznějších oblastech. V malířství byli nejčastěji znázorňováni v loveckých scénách a jako průvodci kočárů. Označení ,,dalmatin“ se ale poprvé objevuje v knize Thomase Bewicka ,,History of Quadrupes“ ( česky Dějiny čtyřnožců) z roku 1771.

Jak se dostal dalmatin k nám

Dnes se domníváme, že má toto plemeno původ v Dalmácii na Jadranu a odsud se díky mořeplavcům rozšířilo do dalších zemí. Zvláště oceňován byl kdysi dalmatin jako průvodce kočárů šlechtických rodin a to nejen jako ochránce, nýbrž i kvůli svému vznešenému zjevu.

A speciálně v Americe byl velmi rozšířen jako průvodce hasičských vozů tažených koňmi. Tím, že tento nápadný pes běžel před vozem a štěkal, zajišťoval volný průjezd. Žádný div tedy, že tam ještě dnes slouží někteým hasičům jako maskot.

Ke konci 19. století se toto plemeno těšilo obzvláště v Anglii velké oblibě  a věnovali se tam intenzivně plánovanému chovu čistokrevných zvířat. Povážlivé snížení populace dalmatinů způsobilo celosvětové nahrazování kočárů automobily a později i následky války. Jen díky angažovanému nasazení anglických příznivců dalmatinů zůstalo plemeno zachováno až dodneška a těší se stejně jako kdysi velké oblibě v mnoha zemích.

Povaha dalmatina

Dalmatin je pohodový pes, který potřebuje hodně pohybu a těsný kontakt s rodinou. Není tedy vhodný pro nesportovní a flegmatické lidi, ani pro chov v ohradě. Díky své citlivé povaze má rád především vyrovnané lidi, vůči kterým se chová přátelsky, nikdy ne ale příliš vtíravě. Protože je veselý , živý a hravý, je dalmatin správným partnerem pro výchovu v nejrůznějších psích sportech, jako např. výcvik doprovodného psa, agility apod. Je ideálním společníkem pro jogging nebo jízdu na kole či koni.

Typické pro dalmatina

  • přátelský
  • přizpůsobivý
  • plný aktivity
  • vytrvalý
  • velmi citlivý
  • veselý
  • přítulný
  • hravý
  • aristokratické vzeření

Dalmatin sice vykazuje jistý hlídací instinkt, avšak tato vlastnost by u něho neměla být příliš silně vyvinuta. Proto například výcvik na hlídacího psa pro něj není vzhledem k jeho plemenu vhodné zaměstnání. Někteří dalmatini mají více nebo méně vyvinutý lovecký pud, který se však dá odpovídající výchovou dobře držet pod kontrolou. Typický dalmatin je sice temperamentní, ne však příliš nervózní a dobře si zvyká na děti a ostatní domácí zvířata. Jako pro všechny psy, je i pro dalmatina nezbytná důkladná a  důsledná výchova již od mala.

Použitá literatura: Katharina Schleglová-Koflerová ,,Dalmatin“

Comments are closed.